2012 m. kovo 13 d., antradienis

Mūsų keturmetisKadangi nemažai mamyčių, skaitančių mano puslapį, augina keturmečius vaikus, mielai dalinuosi nuoroda į Austėjos blogą (straipsnis apie keturmetį).


O čia ir šiek tiek pačio straipsnio ( aš raudonai parašiau apie Angelo):Energingi ir kūrybingi, dažnai nekantrūs ir mėgstantys pakvailioti

Sulaukę ketvirtojo gimtadienio vaikai pradeda suprasti humorą, todėl itin mėgsta juokelius. Keturmetis jau gali rimuoti, eiliuoti ir…prisirankioti keiksmažodžių, o, ištaręs ar išgirdęs juos, kvatosis visa gerkle:) Angelo kartais eiliuoja ir rimuoja, bet daugiau daineles nei eilėraščius sukuria. Dėl keiksmažodžių šiuo metu problemų neturime.

Keturmečio fantazijai nėra ribų, todėl jis dažnai maišo tai, kas yra realu ir tai, kas yra sugalvota. Nenustebkite, jei iš keturmečio išgirsite neįtikėtinų istorijų arba gerokai “pagražintas” istorijas apie tai, kas atsitiko jo gyvenime (darželyje, pas močiutę ir pan.) Angelo fantazija tikrai beribė (labai daug su juo skaitome). 
Štai šį rytą, atsikėlęs, man pasakojo, kad sapnavo vaiduoklį, paskui tas vaiduoklis iš sapno atėjo į jo kambarį, pamiegojo didelėje lovoje, buvo visas pilkas, paskui atsikėlė ir Angelo su juo kovojo ir jį nugalėjo... :D

Keturmetis didžiuojasi tuo, ką jau moka daryti PATS. Jeigu buvo skatinamas pasitikėjimas savimi, šio amžiaus vaikas jau gali jį pademonstruoti. Kadangi vaikas pasitiki savimi, jis nebijo išbandyti naujų dalykų: laksto laiptais, lekia dviratuku (dažniausiai dar su “palaikomaisiais” ratukais), paspirtuku ir pan. Suaugusieji turėtų nepaleisti šio amžiaus vaikų iš akių, nes jie save vertina neadekvačiai ir gali pasielgti pavojingai. Angelo tikrai daug ką moka ir didžiuodamasis daro PATS. 


Fizinė raida:
- 12-23kg svoris Kažkur apie 14 kg
- 94-116cm ūgis Koks 101 cm
- moka naudotis šaukštu, šakute ir peiliu Taip, bet peiliu kiek mažiau.
- naktį reikia 10-12 valandų miego Apie 11 val.
- moka pats apsirengti (arba reikia labai nedaug pagalbos): užtrauktukai, sagutės, kabliukai ir pan. Vis dar nemoka savarankiškai užsirišti batų Visiškai atitinka
- geba savarankiškai pavalgyti, išsivalyti dantis, susišukuoti plaukus, susitvarkyti rūbus (ir pakabinti ant pakabos) Taip. Beje, yra labai tvarkingas, kartais per daug pedantiškas.
- geba eiti tiesia linija Taip
- geba šokinėti ant vienos kojos Taip
- gerai važiuoja triratuku (arba dviratuku su “pagalbiniais” ratukais) Važinėja dviratuku be pedalų, moka minti ir triratuką.
- gali peršokti 12-15cm kliūtį Patikrinsiu ar moka.
- lengvai laksto ir šokinėja Taip
- vieną ant kitos gali sustatyti 10 ar daugiau kaladėlių Daug daugiau. Nėra dienos, kad kaladėlėmis nežaistų. Nuo Lego Duplo perėjo prie smulkiųjų Lego detalių.
- jau gali lipdyti atpažįstamus objektus iš plastilino/modilino: žmones, gyvūnus ir pan. Mašinas
- gali ant virvutės suverti karoliukus Taip
- lengvai sugauna, muša ir meta kamuolį Beveik taip
- mėgsta šuoliuoti, verstis kūlio, lipti kopėčiomis ir medžiais Mėgsta viską išskyrus laipioti medžiais.
Intelektualinė raida:
- Gali surūšiuoti daiktus nuo didžiausio iki mažiausio (ir atvirkščiai) Taip
- Jeigu yra mokomas, jau atpažįsta keletą raidžių; gali rašytinėmis raidėmis užrašyti savo vardą. Moka savo vardą užrašyti, tik nelabai visos raidės atpažįstamos. Kartu skaitome visada mašinos numerius (tiek raides, tiek skaičius). Apskritai, su rašymo priemonėmis nelabai draugauti nori. 
- Atpažįsta dažnai matomus žodžius (pavyzdžiui, ženklą STOP) Užrašą POLIZEI und FEUERWEHR (gaisrinė).
- Supranta, ką reiškia “aukščiausias, didžiausias, vienodas, daugiau, ant, į, po, viršuje” Taip
- Gali suskaičiuoti nuo 1 iki 7 DAIKTŲ (ne visada teisingai) Labai domisi skaičiais ir juos neblogai atpažįsta parašytus. Visą dieną viską tik ir skaičiuoja (iki kažkur 20 daiktų).
- Prisimena dienotvarkės seką: pusryčiai prieš pietus, pietūs prieš vakarienę, vakarienė prieš pasaką ir t.t.) Labai gerai gaudosi dienotvarkėje ir visoje savaitėje. Supranta ką reiškia šiandien, vakar, užvakar, užužvakar, ryt, poryt, užporyt. Žino kiek dienų per savaitę jis eina į darželį ir kiek dienų būna namie. Jei šiandien, sakykime, pirmadienis, tai Angelo suskaičiuos, kiek dienų liko iki šeštadienio ar sekmadienio (kiek kartų miegot reikės, kol ta diena ateis).
- Kalba ganėtinai sudėtingais sakiniais Tikrai
- Užduoda daug klausimų. Pradeda domėtis gimimu ir mirtimi Atitinka
- Mėgsta dainuoti daineles, deklamuoti eilėraštukus ir visokius “sugalvotus” žodžius Dievina daineles, šiek tiek mažiau eilėraštukus, kartais išranda vieną kitą naują žodį pusiau vokišką ir pusiau itališką, ar pusiau itališką ir pusiau lietuvišką.
- Kalbą pritaiko žmogui, su kuriuo kalba. Pavyzdžiui, kūdikėliui sakys: “Tiatis išėjo atiaaa”, o mamai: “Tėtė išėjo į parduotuvę” ir pan. Žino į kokį žmogų kokia kalba kreiptis (ar lietuviškai, ar itališkai, ar vokiškai).
- Jeigu mokysite, žinos savo pilną vardą, adresą ir telefono numerį Žino savo vardą, pavardę, pilną adresą.
- Gali užduoti ir atsakyti į klausimus, kurie prasideda: KAS, KĄ, KADA, KODĖL ir KUR Taip
- Gali susikaupti 10-15 minučių Gali ir valandai susikaupti, jei varto knygeles, žaidžia kaladėlėmis ar dėlionėmis.
- Atpažįsta 6-8 spalvas ir 3 geometrines figūras Taip
- Gali įvykdyti dviejų lygmenų prašymą: padėk sausainius ant stalo ir eik apsiauk batukus Taip
- Pradeda suprasti tokius dalykus kaip kiekis, dydis, svoris, spalva, audinio (daikto) sandara, nuotolis, vieta ir laikas Taip
-Šiek tiek “gaudosi” laike: supranta, ką reiškia vakar, tačiau kalendorius vis dar – tamsus miškas;) Jau rašiau aukščiau
- Sutelkia dėmesį užduočiai ir jau gali baigti tai, ką pradeda Taip
- Supranta ir prisimena savo pasiekimus Turi fantastišką atmintį.
Socialinė ir emocinė raida:
- Mėgsta žaisti su kitais vaikais Tiek su vaikais, tiek su suaugusiais, tiek pats vienas.
- Jau beveik visada pasidalina ir palaukia savo eilės, nors vis dar pageidautų, kad viskas vyktų taip, kaip jis nori Taip
- Jam svarbu patikti/įtikti suaugusiems Nelabai
- Supranta ir jau geba paisyti paprastų taisyklių Taip
- Jei kas nors nepatinka, gali keisti žaidimo taisykles viduryje žaidimo Taip
- Mėgsta kalbėti ir gali ilgai ir išsamiai diskutuoti Taip
- Jaučia pavydą Tikrai taip!
- Nuolat klausia: KODĖL? Nuolat klausia, bet nebūtinai kodėl.
- Mėgsta girtis (ir savo pasiekimas, ir savo daiktais) Nelabai
- Gali bijoti tamsos/pabaisų/raganų ir pan. Nelabai
- Pradeda suprasti, kas gali būti pavojinga, todėl kartais ta baimė būna didelė Turbūt
-Vis dar sunku atskirti, kas tikra, o kas – pramanas Kartais
- Gali meluoti, bet intencijos nėra blogos – dažniausiai nori “apsaugoti” save ir/ar draugus. Šio amžiaus vaikas dar nelabai supranta, kas yra “melavimas”: a) tai per daug abstraktu ir b) koją pakiša vaizduotė, kuri yra labai laki Taip
- Pradeda prasivardžiuoti Iš tiesų!
- Jam patinka išversti iš koto aplinkinius vartojant žodžius, kurie – kaip jis puikiai žino – sukels tokią reakciją Taip
- Pradeda “atsipirkti” jūsų pastangos: pyktį jau dažniausiai išreiškia žodžiais, o ne kumščiais Arba verksmu.
- Vis dar pasitaiko pykčio priepuolių, kartais dėl visiškų niekniekių Taip, taip.
- Identifikuoja save su tos pačios lyties tėvu, ypač žaidimuose Taip
- Mėgsta žaisti įsivaizduojamuosius žaidimus; dažnai įsivaizduoja ir žaidimų draugus Taip
- Žaidžia ne tik “namus”, bet ir “degalinę”, “mokyklą”, “parduotuvę” ir pan. Gaisrininkus, piratus, policininkus, pasakas "Raudonkepuraitė" ir "Pagrandukas", statybas, pilis, zoologijos sodą, dinozaurus, keliones. Labai noriai žaidžia įvairiomis mašinėlėmis ir mašinomis, traukiniais, lėktuvėliais.
- Mėgsta pasakoti juokelius, kuriuos suaugusieji ne visada supranta Ne
- Gali LABAI supykti arba susierzinti Taip
- Patinka vaidinti O taip!


Primenu, kad visą straipsnį apie keturmečius rasite čia.

2 komentarai:

  1. hmm, čia ir mano būsimiems trimečiams beveik viskas atitinka... reiks pažiūrėt ką gi rašo apie trimečius!

    AtsakytiPanaikinti
  2. Čia manau, parašyta, ką minimaliai turėtų žinoti keturmečiai. Šiokia tokia kartelė orientavimuisi. Jei vaikai žino ir moka daugiau, dar geriau.

    AtsakytiPanaikinti

Related Posts with Thumbnails